Skip to main content

PLANOWANIE.  Wywodzi się od łacińskiego słowa „planta”, które oznaczało szkic budynku. Planowanie możemy także rozumieć jako proces podejmowania decyzji. Zawiera w sobie m.in. szacowanie pewnych zdarzeń, które mogą wystąpić w trakcie realizowania zadania. Planowanie z zasady powinno być procesem ciągłym, składającym się z uporządkowanych działań, czyli etapów, które maja występować po sobie.

Planowanie można postrzegać jako określanie tego, co chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości. Dlatego warto rozpocząć ten proces od wyznaczenia celu, na którym nam zależy oraz określić czas, w jakim chcemy go zrealizować. Ustalanie celów pozytywnie wpływa na planowanie. Dobre wyznaczenie celu sprzyja planowaniu. Cele są źródłem do motywacji.

Podstawowe cechy dobrego planu:

  1. Plan powinien być realny, oznacza to wysokie prawdopodobieństwo jego realizacji.
  2. Cele muszą motywować, a nie zniechęcać. Bardzo ważny moment, na który warto poświęcić więcej czasu. Cele powinny rozwijać wewnątrzsterowność, motywację wewnętrzną.
  3. Plan musi być jasny i zrozumiały.
  4. Elastyczność planu, czyli umiejętność zmiany, adaptacji do aktualnych warunków zwiększa szansę na powodzenie planu.
  5. Plan powinien być konkretny, jak najbardziej szczegółowy, prezentujący bardzo dokładnie każdy krok.
  6. Plan jest osadzony w czasie. Cele mogą mieć różne ramy czasowe; np. schudnę 10 kg w ciągu 6 miesięcy, zacznę uprawiać aktywność fizyczną 2 razy w tygodniu od stycznia do końca kwietnia 2023r., w lutym rozpocznę psychoterapię.
  7. Plan może zawierać w sobie kilka wariantów rozwiązania i tzw.  plan awaryjny, który pozwala na inne działania w momencie, kiedy plan pierwotny nie jest możliwy do zrealizowania.
  8. Tworząc plan, przewidujemy także grupę wsparcia dla siebie: przyjaciele, udział w grupach tematycznych, wsparcie profesjonalistów i ekspertów itd.
  9. Określamy sposób codziennej pracy z planem, który będzie najbardziej skuteczny; tablica, zeszyt, kalendarz online, aplikacja itd.
  10. REALIZUJEMY NIE NEGOCJUJEMY.

Kto z Was słyszał o braku silnej woli albo o braku motywacji wewnętrznej? No tak, wtedy nie jest już takie proste aby zrealizować plan, który sobie wyznaczyliśmy. To co  wspiera osiąganie celu, jeśli brakuje motywacji?.

Zaproponujemy do Waszej refleksji i głębszego zastanowienia takie rozwiązanie. BRAK NEGOCJACJI Z SAMYM SOBĄ. Brzmi zniechęcająco? To tylko inne ujęcie motywacji, które jest zmienna i zależna od wielu czynników, które warto także uwzględnić w swoim planowaniu. Ale jeśli na chwilę zapomnimy o motywacji, w tym momencie kiedy mamy silne przekonanie  jej ulotności?

Odwołanie do celu, jaki założyliśmy podczas planowania, przekonanie, że nie podlega negocjacji, niezależnie od motywacji, może być wspierające w pokonaniu wewnętrznego kryzysu. Przykład: kiedy postanowiliśmy dwie aktywności w tygodniu, przypada ten dzień, w którym mamy w harmonogramie trening na siłowni, a my jesteśmy zmęczeni i nie mamy ochoty na wychodzenie z domu…czy wewnętrzny dialog ze sobą, że nie podlega to negocjacji i niezależnie od wewnętrznej, aktualnej motywacji, po prostu musimy zrealizować cel, może być pomocny? Czy to jest przekraczające wasze granice uważności na siebie?

Zapewne wszystko zależy od planu i celu nadrzędnego, który został określony. Bardzo szczegółowe opisanie tego co jest możliwe, jakie są ryzyka i jakie zmiany można zaakceptować, stanowi istotę jego powodzenia. Choroba na pewno będzie inną zmienną do ww. przykładu niż zmęczenie czy brak wew. przekonania.

Istnieje wiele technik oraz narzędzi skutecznego planowania. Wiele z nich jest dostępna bezpłatnie w Internecie, a w niektóre pomoce możemy się zaopatrzyć w sklepie lub stworzyć samodzielnie.

Częste niepowodzenia w realizowaniu założonych planów, na pewno wymagają głębszego spojrzenia i dokładniejszej analizy  ich przyczyn. Planowanie powinno ułatwiać realizowania zadań, czy wyznaczanych celów. Dobry plan stanowi lepszą organizację, oszczędność czasu oraz mniejsze zaangażowanie zasobów, które maja najwyższą wartość i największą wyczerpalność.

Zapraszamy do Domu Terapeutycznego wCiszy, nasza przestrzeń Strefy Relaksu sprzyja planowaniu, a specjaliści wspierają w realizacji celów określonych w tych planach.

„w ciszy” dom terapeutyczny