Skip to main content

PRZYJAŹŃ. CZYLI O RELACJI, KTÓRA MOŻE WSZYSTKO.

Relacja, która nazywana jest przyjaźnią, określana najczęściej jako bliski związek, stosunki oparte na wzajemnej życzliwości, charakteryzujące się zaufaniem, trwałością oraz  szczerością.

Według Arystotelesa przyjaźń jest jedną z cnót. Filozof ten również twierdzi, że istnieje kilka rodzajów przyjaźni: idealna (teleia philia, będąca wartością samą w sobie) oraz takie, z których każda ma spełniać pewien cel (przyjemność lub użyteczność).

Przyjaźń ujmowana jest najczęściej w odrębnej kategorii relacji, obok znajomych, koleżanek              i kolegów, partnera czy rodziny. Trudno jednak określić jednoznacznie które miejsce zajmuje w hierarchii wartości. Jak myślicie? Wyżej niż rodzina, niżej, równorzędnie?

Społecznie, przyjaźń jest wysoko ocenioną wartością i potrzebą. Bycie z kimś w relacji przyjacielskiej jest uznawane jako wspierające, budujące poczucie własnej wartości oraz wzmacniające poczucie bezpieczeństwa. Przyjaciel bywa katalizatorem stresu, napięcia, trudności, które przeżywamy. Możliwość podzielenia się swoimi troskami oraz osobistymi i intymnymi przeżyciami z bliską osobą jest bardzo ważne w naszej „zaganianej” codzienności.

Przyjaźń jest najczęściej relacją długotrwałą, w której czujemy się swobodnie. Na przyjaciela wybieramy ludzi, którzy potrafią nas zaakceptować, zrozumieć oraz wesprzeć, kiedy tego potrzebujemy. Budowana latami, jest stabilnym elementem naszego życia, niekiedy jedynym tak silnym i stałym. Wychodząc na spotkanie z przyjacielem nie potrzebujemy maski, płaszcza, który ubieramy, przebierając się w wykreowane na potrzeby wydarzenia postaci. W przyjacielskiej przestrzeni, teoretycznie możemy wyrazić wszystko to, co jest w nas, pomiędzy, ale także poza nami. Zaprezentować cały wachlarz uczuć i  przekonań  bez lęku o odrzucenie. Bo przecież przyjaciel widzi nas zupełnie „nagich”, rozebranych ze wszystkich frazesów, pozorów, kreacji i wyobrażeń.

Czy to oznacza, że to związek doskonały? Bez wad, konfliktów i kryzysów? Oczywiście, że nie. Jak każda relacja międzyludzka, która jest tak bliska i jednocześnie tak skomplikowana z tego też powodu, miewa kryzysy. Przyjaźń jest wymagająca, nierzadko poświęcająca, a niekiedy niewygodna i obciążająca. Kiedy decydujemy się na tak bliski związek z drugim człowiekiem, budujemy swoistego rodzaju zależność, rozumianą także jako odpowiedzialność. W tej często wieloletniej, budującej się bliskości, jest wiele historii, które kształtują nasze doświadczenia życiowe, nas i oddziałują na naszą przyjaźń.

W przyjaźni ważnym elementem relacji jest uważność. To ona pozwala widzieć naszego towarzysza, jego potrzeby, oczekiwania i budować ten związek z szacunkiem dla granic obu stron. Może to właśnie uważność jest podstawą do utrzymywania wieloletnich przyjaźni?

Poniżej kilka cytatów ujmujących przyjaźń różnymi spojrzeniami.

„Przyjaciel to człowiek, do którego dzwonię po wielu miesiącach milczenia, a on nie pyta: dlaczego się nie odzywałaś, tylko mówi: cieszę się, że właśnie dziś słyszę Twój głos” .

Roma Ligocka, Czułość i obojętność

„Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość”

Św. Jan Bosko

„Najlepsi przyjaciele – bez względu na to, jacy są albo jak bardzo nas ranią – i tak nimi zawsze będą. Nikt nie jest doskonały. Błędy przyjaciół są do wybaczenia; to właśnie sprawia, że przyjaźń jest prawdziwa” .

Jessica Ann Redmerski

„- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”.

Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek

„Przyjaciel staje się fragmentem naszej biografii, jak data urodzenia, pierwsza szkoła czy imiona rodziców”.

Janusz Leon Wiśniewski, Samotność w sieci

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać” .

Antoine de Saint-Exupéry

„Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie”.

 Antoine de Saint-Exupéry „Mały książę”

„Prawdziwym przyjacielem jest ten, dzięki któremu staję się lepszy”.

Św. Jan Paweł II

„Możesz gromadzić wielkie skarby, ale nic nie jest tyle warte, ile szczery przyjaciel”.

 Św. Jan Chryzostom

www.wciszy.com