Skip to main content

Skąd więc biorą się konfabulacje – jakie są ich przyczyny – co odróżnia je od kłamstwa czy mitomanii i czy konfabulowanie podlega leczeniu?

KONFABULACJA to fałszywe wspomnienie, rzekome – konfabulujący człowiek może opowiadać o wydarzeniach, które w jego życiu nigdy nie miały miejsca. Interpretowane przez otoczenie w uproszczeniu jako kłamstwa, powodując często krytyczny stosunek do osoby konfabulujących.

Konfabulacja zaliczana jest do zaburzeń pamięci, ale nie jest chorobą. Pojawiają się one przede wszystkim wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia ośrodków mózgowia, które to związane są ze zjawiskami pamięciowymi. Zauważalne jest to, że głównie uszkodzenia dokonane w obrębie płatów czołowych mózgowia oraz ciała modzelowatego doprowadzają do tego, że u ludzi spotykana jest konfabulacja. Wspomnienia rzekome mogą się pojawiać w przebiegu różnych zaburzeń oraz chorób psychicznych, np:

  • zespoły otępienne np. choroba Alzheimera,
  • zespołu Korsakowa (który stanowi powikłanie długotrwałego nadużywania alkoholu)
  • schizofrenii
  • depresji ciężkiej.

Konfabulacja u dorosłych bywa mylona z kłamstwem czy mitomanią, co w ocenie społecznej ma  bardzo negatywny obraz. O kłamstwie można mówić wtedy, kiedy człowiek celowo przekazuje innym ludziom nieprawdziwe informacje. Osoba, która doświadcza wspomnień rzekomych, nie jest świadoma tego, że są one nieprawdziwe, nie robi tego w sposób świadomy aby celowo wprowadzić kogoś w błąd.

Konfabulacja u ludzi chorych może służyć np. wypełnianiu luk pamięciowych, które powstały w wyniku zaburzenia.

Dzieciom także zdarza się konfabulować, ale nie stanowi to raczej powodów do niepokoju, ponieważ mogą one występować w procesie rozwoju. W przypadku starszych dzieci  i nastolatków, wspomnienia rzekome powinny zanikać.

Konfabulacje w psychoterapii traktuje się jako objaw, poszukując zazwyczaj przyczyny ich występowania. Ne jest aby dobrze rozpoznać obszar, w którym najczęściej się pojawiają oraz pracować z Pacjentem nad nabywaniem wglądy we wspomnienia rzekome.

Zapraszamy na konsultacje psychoterapeutyczne oraz diagnostyczne.

Umów się do jednego z naszych specjalistów.